МКАС при ТПП України виступив організатором найавторитетнішої події року у сфері міжнародного арбітражу – VII Міжнародних арбітражних читань пам’яті академіка Побірченка

МКАС при ТПП України виступив організатором найавторитетнішої події року у сфері міжнародного арбітражу – VII Міжнародних арбітражних читань пам’яті академіка Побірченка

17 листопада 2020 року у Києві відбулися VII Міжнародні арбітражні читання пам’яті академіка І.Г. Побірченка.

Який арбітраж потрібен Україні

Цього року Читання були присвячені відкритому діалогу органів державної влади, бізнесу та юридичної спільноти щодо розвитку міжнародного арбітражу в Україні у 2020 році.

У першій сесії за модерування к.ю.н, адвоката Тетяни Сліпачук взяли участь Інна Ємельянова, заступник голови МКАС при ТПП України, Іван Ліщина, заступник Міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини, Юлія Черняк, Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.

Відкриваючи захід, Микола Селівон, голова МКАС і МАК при ТПП України, зауважив, що основна ідея цьогорічних Читань – почути плани влади щодо подальшого розвитку проарбітражності України, співставити їх з очікуваннями бізнесу і напрацювати спільні узгоджені кроки для розвитку арбітражу в Україні. Пан Селівон зокрема наголосив, що найгірший сценарій для розвитку арбітражу в Україні – це перманентне реформування та зміни арбітражного законодавства. На відміну від законодавчих вдосконалень, що роблять арбітраж комфортнішим і доступнішим для користувачів, зміни, направлені на інституційні добудови, створення нових арбітражних органів чи судів призведуть до потенційної втрати довіри до арбітражу в цілому.

Важлива думка: «Важлива швидка адаптація арбітражних інститутів до світових викликів»

Тетяна Сліпачук висловила думку про те, що під час та після пандемії важливо законодавчо закріпити елементи арбітражного розгляду, на кшталт онлайн розгляду, онлайн заслуховування свідків, онлайн обміну матеріалами справ, які дозволять пришвидшити процес вирішення спорів, зробити його простішим, розумнішим, ефективнішим. Те, наскільки швидко Україна, яка вже сьогодні є однією з найпрогресивніших арбітражних юрисдикцій в Східній Європі, адаптується до реалій вирішення спорів у пост-ковідний період, визначатиме вибір бізнесу на користь арбітрування в Україні.

Важливо знати: «Державна Концепція судової реформи враховує заходи для покращення проарбітражності України»

Інна Ємельянова зазначила, що для підвищення проарбітражності України важливо рухатися в напрямку розширення категорій спорів, які можуть передаватися на розгляд до арбітражу. Особливу увагу, на думку пані Ємельянової, варто приділити розробці ефективних запобіжників, які б не дозволяли недобросовісній стороні зловживати процесуальними правами під час арбітражного розгляду. Разом з цим пані Ємельянова зауважила, що наразі на державному рівні проводиться робота над формуванням Концепції судової реформи, до якої залучені і представники МКАС при ТПП України. Розширений перелік заходів щодо вдосконалення арбітражного розгляду вже внесено до цієї Концепції.

Важливе спостереження: «Зростає запит на ефективний розгляд інвестиційних спорів»

Іван Ліщина зауважив, що відкриття в Україні представництв міжнародних арбітражних інституцій малоймовірне з низки об’єктивних причин. При цьому ведеться обговорення створення в Україні спеціалізованого інвестиційного суду, робота якого має створити можливості ефективного та неупередженого розгляду спорів за участі іноземних інвесторів. Однак, на сьогодні існують суттєві перешкоди для запуску такого органу як через брак кваліфікованих суддів, що мають досвід і знання для розгляду транскордонних спорів, що регулюються міжнародним та іноземним правом і проводяться іноземними мовами, так і через ймовірний брак довіри з боку іноземних інвесторів до новоствореного органу.

Разом з цим Україна продовжує укладати важливі двосторонні інвестиційні угоди і відчуває зростаючий запит від міжнародного бізнесу на ефективний арбітражних розгляд інвестиційних спорів, який може здійснюватися, в тому числі, на базі діючих арбітражних інститутів, що користуються довірою інвесторів.

Важлива практика: «Державні суди забезпечують правову допомогу арбітражу»

Юлія Черняк наголосила, що державні суди з повагою ставляться до бажання сторін звернутися до арбітражу та надають правову допомогу арбітражам. І найбільший відсоток справ пов’язаний з визнанням та наданням дозволу на виконання іноземних арбітражних рішень. У 2019 році Касаційний цивільний суд підготував підсумкову узагальнюючу практику щодо визнання та виконання арбітражних рішень в Україні.

Державні суди час від часу мають справу зі зловживанням сторонами процесуальними правами. Нерідко сторона, яка програла арбітражний процес, посилається на порушення процедури арбітражного розгляду, зазначеної в арбітражній угоді сторін, зокрема в частині формування складу арбітражу. Однак, державні суди не мають практики відмови у виконанні арбітражного рішення на таких підставах. Це важливо для арбітражної спільноти, адже користувачі найбільше зацікавлені у можливості звернути до виконання арбітражне рішення. Пані Черняк також висловила думку про те, що подальша цифровізація процесу вирішення спорів не стане приводом для оспорювання рішень.

Чого чекає бізнес від арбітражу

У другій сесії за модерування адвоката, партнера юридичної фірми Aequo Павла Бєлоусова взяли участь Наталія Пилипцева, заступник директора юридичного департаменту BUNGE, арбітр GAFTA, Ярослав Грегірчак, заступник Бізнес-омбудсмена, Єгор Сєров, провідний юридичний консультант ПАТ «Укрнафта», Вікторія Шебуєва, суддя Київського апеляційного суду.

Важливе твердження: «Незалежність і швидкість роблять арбітраж привабливим для бізнесу»

Представники бізнесу, зокрема Наталія Пилипцева, відзначають позитивні зміни у Регламенті МКАС при ТПП України у частині цифровізації та спрощення арбітражного процесу. Для бізнесу важливо отримати рішення і виконати його настільки швидко, щоб на момент виконання спірні активи все ще були збережені. Саме тому бізнес тяжіє до вирішення спорів в арбітражі.

Ярослав Грегірчак наголосив на ролі, яку сьогодні відіграє Офіс Бізнес-омбудсмена для захисту іноземних та національних інвесторів в Україні. Він поділився успішним досвідом участі у досудових переговорах з примирення сторін, які були готові звертатися до інвестиційного арбітражу.

Єгор Сєров розповів про позитивний досвід вирішення спорів у МКАС при ТПП України та застосування до правовідносин з контрагентами українського права. При цьому пан Сєров висловив думку про те, що конкуренція між арбітражними інституціями у майбутньому буде відбуватися за рахунок спеціалізації.

Вікторія Шебуєва поділилася позитивною статистикою надання державними судами дозволів на виконання арбітражних рішень, зокрема рішень МКАС при ТПП України, і наголосила, що арбітражні інституції у співпраці з державними судами спроможні задовольнити потребу бізнесу у швидкому та ефективному розгляді спорів.

Замість висновків

Підсумовуючи роботу VII Міжнародних арбітражних читань пан Микола Селівон зазначив, що МКАС при ТПП України іде шляхом спеціалізації арбітрів, система державних судів краще і прогресивніше ставиться до арбітражу та арбітражних рішень, що підтверджує усталену проарбітражну позицію держави. Крім того, МКАС при ТПП України готовий працювати над розширенням переліку своїх послуг у спосіб, який може задовольнити запит бізнесу на вирішення міжнародних спорів в Україні.

 

Довідково про VII Міжнародні арбітражні читання пам’яті академіка Побірченка

Новий гібридний формат

В той час як більшість міжнародних, національних та регіональних професійних заходів 2020 року було скасовано через карантинні обмеження, Міжнародний комерційний арбітражний суд при ТПП України, який традиційно є організатором найавторитетнішої події року у сфері міжнародного арбітражу – Міжнародних арбітражних читань пам’яті академіка І.Г. Побірченка, провів Читання у новому гібридному форматі, що складалася з камерних офф-лайн діалогів з високоякісною відкритою онлайн трансляцією наживо.

Рекордна кількість глядачів наживо

Глядачами Читань наживо стали більше 440 делегатів, що є рекордно високим показником відвідуваності професійних он-лайн конференцій. Цього року Читання вперше були акредитовані Національною асоціацією адвокатів України.



Додати в календар 20241016 20241016 Europe/Kiev МКАС при ТПП України виступив організатором найавторитетнішої події року у сфері міжнародного арбітражу – VII Міжнародних арбітражних читань пам’яті академіка Побірченка

17 листопада 2020 року у Києві відбулися VII Міжнародні арбітражні читання пам'яті академіка І.Г. Побірченка.

Який арбітраж потрібен Україні
...

Поділитися
Всі Новини та публікації

Міжнародний комерційний арбітражний суд
при Торгово-промисловій палаті України

Вулиця Велика Житомирська 33
Київ 01601, Україна
+380 44 586-51-87
+380 67 239-56-77
+380 50 352-36-96
[email protected]

Відскануйте QR-код для завантаження сторінки у Вашому браузері