«СВОБОДА ВИБОРУ ПРАВИЛ ГРИ – НЕ ВТРАТЬ СВОЄ ПРАВО НА АРБІТРАЖ» – підведення підсумків регіональних презентацій

24/09/2018

«СВОБОДА ВИБОРУ ПРАВИЛ ГРИ – НЕ ВТРАТЬ СВОЄ ПРАВО НА АРБІТРАЖ» – підведення підсумків регіональних презентацій

Протягом лютого-травня 2018 року Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (ICAC) за експертної підтримки юридичної фірми Sayenko Kharenko провів серію заходів, метою яких було представлення оновлених Регламентів ICAC та Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України (UMAC) і пов’язаних судових процедур. Презентації проходили у 7 містах України та зібрали більше 300 учасників.

20 вересня 2018 року відбулося підведення підсумків регіональних презентацій, присвячене обговоренню обізнаності регіональних підприємців, керівників бізнесу, арбітрів, суддів та науковців щодо проарбітражної політики держави, оновлених Регламентів, а також альтернативних засобів вирішення спорів.

Ключовими спікерами виступили:

  • Микола Селівон – Голова ICAC та UMAC
  • Тетяна Захарченко – заступник Голови ICAC та UMAC
  • Ольга Костишина – радник Голови ICAC та UMAC
  • Володимир Нагнибіда – арбітр ICAC
  • Олександр Друг – партнер Sayenko Kharenko
  • Володимир Яремко – радник Sayenko Kharenko

Ідея проведення серії регіональних презентацій належить Миколі Селівону, Голові ICAC та UMAC, а також Тетяні Сліпачук, партнеру та керівнику практик міжнародної торгівлі та міжнародного арбітражу юридичної фірми Sayenko Kharenko.

За словами Миколи Селівона: «Реформа процесуального законодавства, зокрема щодо міжнародного комерційного арбітражу, та нові Регламенти ICAC та UMAC переконливо засвідчують той факт, що Україна є проарбітражною державою як з точки зору правового регулювання цієї сфери правовідносин, так і функціонування в Україні міжнародних комерційних арбітражних інститутів, які діють на рівні сучасних світових стандартів. З приємністю хочу відзначити, що багаторічна ефективна діяльність ICAC та UMAC та набутий ними досвід дозволили їм відіграти активну роль у зазначеній реформі, бути суб’єктом, а не об’єктом змін. Всі ці новели в правовому регулюванні сфери міжнародного арбітражу та нові можливості українських арбітражних інституцій необхідно було донести до бізнесу та юридичного співтовариства. Для цього і були використані організаційні та матеріально-технічні можливості системи торгово-промислових палат та інтелектуальний потенціал професіоналів ICAC і UMAC та юридичної фірми Sayenko Kharenko».

«Коли на початку 2018 року в межах практики арбітражу в Україні та пов’язаного з арбітражем законодавства з’явилися важливі новели, водночас з’явилися і нові можливості. Ці зміни є надзвичайно корисними для інтересів українського бізнесу. Тому Sayenko Kharenko спільно з ICAC вирішили провести серію фахових заходів у Києві та різних регіонах України і присвятити ці зустрічі обговоренню нового Регламенту ICAC та пов’язаних судових процедур. Це були дуже насичені та плідні 8 місяців, і ми дуже раді, що долучилися до ініціативи з підвищення обізнаності юридичної спільноти щодо нових правил гри на ринку та в практиці міжнародного арбітражу в Україні. Переконана, від цього виграли як представники бізнесу та практикуючі юристи, так і Україна загалом», – коментує Тетяна Сліпачук.

Протягом заключного заходу серії спікери обговорили низку важливих питань. Зокрема, Тетяна Захарченко, заступник Голови ICAC та UMAC, наголосила на найважливіших новелах оновленого Регламенту ICAC: «Розробляючи Регламент, Президія ICAC ставила своєю метою осучаснити арбітражний розгляд і зробити його швидшим, ефективнішим та економнішим. У четвертій редакції Регламенту вдосконалено процедуру арбітражного провадження, що передусім має велике значення під час розгляду складних справ; поглиблені положення, які стосуються забезпечувальних заходів; деталізовані положення, що стосуються правил доказування; іншим чином визначається дата винесення рішення, якою тепер є не дата усного слухання справи, як це було раніше, а дата, яка визначається з урахуванням останнього підпису арбітра на арбітражному рішенні; введена обов’язкова перевірка проекту арбітражного рішення Генеральним секретарем ICAC на його відповідність положенням Регламенту ICAC».

Олександр Друг, партнер Sayenko Kharenko, та Володимир Яремко, радник Sayenko Kharenko, прокоментували важливі для популяризації арбітражу в Україні зміни до процесуального законодавства. За словами Олександра Друга: «Одними з найбільш прогресивних новел процесуального законодавства є 1) концентрація розгляду всіх справ щодо визнання та виконання арбітражних рішень по першій інстанції в Апеляційному суді м. Києва: це одночасно спрощує і пришвидшує процедуру розгляду відповідних заяв, а також 2) посилення захисту інтересів стягувача за арбітражним рішенням: у випадку винесення арбітражного рішення в іноземній валюті сума стягнення може бути визначена в національній валюті лише за заявою стягувача, і суд тепер наділений повноваженнями розраховувати остаточну суму стягнення відсотків та пені згідно з умовами арбітражного рішення». На думку Володимира Яремка: «Найбільш прогресивною зміною є запровадження механізмів судового сприяння арбітражу. До цього такі засоби правового захисту як судове сприяння в отриманні доказів, як і забезпечення доказів чи позову, на підтримку арбітражного процесу взагалі не були доступними. Тепер представники сторін спору мають можливість «бути озброєними» фактично всіма тими ж інструментами для захисту прав їхніх клієнтів, що діють і в іноземних проарбітражних юрисдикціях».

Ольга Костишина, радник Голови ICAC та UMAC, розповіла, чому саме ICAC є оптимальним вибором серед альтернативних способів вирішення зовнішньоекономічних спорів: «Реформа українського процесуального законодавства та нові Регламенти ICAC та UMAC надають суттєві переваги для української юрисдикції, а ICAC стає найбільш оптимальною альтернативою для захисту інтересів бізнесу. Серед чинників, які вирізняють користувачі послуг ICAC, головними є низька вартість арбітражного розгляду, яка в середньому в 3-4 рази конкурентніша, ніж в арбітражних інституціях Центральної та Західної Європи швидкість арбітражного розгляду, виконуваність арбітражних рішень, наявність у Рекомендаційному списку арбітрів з 33 країн світу, які є рекомендованими в сфері арбітражу авторитетними міжнародними рейтингами Chambers & Partners та Legal 500 і здатними розглядати спори будь-якої складності, а також високий рівень підтримки сторін процесу та арбітрів з боку Секретаріату ICAC».

Володимир Нагнибіда, арбітр ICAC, поділився загальними враженнями про заходи та наголосив на необхідності подібних освітніх заходів: «Практика показала затребуваність подібних регіональних заходів з боку юридичної громадськості, і наразі організатори отримали чимало пропозицій щодо проведення аналогічних майстер-класів для корпоративних юристів та представників локального юридичного бізнесу».

Популяризація вітчизняних арбітражних інституцій має стати одним із векторів державної політики. Треба доносити і до бізнесу, і до міжнародної спільноти те, що наше арбітражне законодавство зараз є одним з найновітніших. Україна в цьому аспекті стала на рівень зі світовими проарбітражними юрисдикціями. Лише від спільних дій арбітражної спільноти, суддівського корпусу та органів державної влади залежить, наскільки ефективно ми втілимо це у життя.

Звіт

Переглянути

Додати в календар 20180924 20180924 Europe/Kiev «СВОБОДА ВИБОРУ ПРАВИЛ ГРИ – НЕ ВТРАТЬ СВОЄ ПРАВО НА АРБІТРАЖ» – підведення підсумків регіональних презентацій

Протягом лютого-травня 2018 року Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (ICAC) за експертної підтримки ...

Поділитися
Всі Новини та публікації

Міжнародний комерційний арбітражний суд
при Торгово-промисловій палаті України

Вулиця Велика Житомирська 33
Київ 01601, Україна
+380 44 586-51-87
+380 67 239-56-77
+380 50 352-36-96
[email protected]

Відскануйте QR-код для завантаження сторінки у Вашому браузері