Kyiv Law&Trade Forum: зростання експорту та інвестицій залежить від ефективності арбітражу

Kyiv Law&Trade Forum: зростання експорту та інвестицій залежить від ефективності арбітражу

Ольга Костишина, радник Голови ICAC, та Татьяна Захарченко, член Президії, арбітр ICAC, виступили доповідачами фахового форуму Kyiv Law&Trade Forum 15 травня 2019 року.

Окрема сесія форуму була присвячена питанням ефективного міжнародного арбітражу, як ключової умови зростання експорту та інвестицій в Україну. Окрім представників ICAC, модератор сесії Вадим Іванін (ЮК Amber) запросив до дискусії Олексія Палія (IBC Legal Services), Олександра Луговського (Eterna Law Kyiv).

Взаємодія арбітражу та державних судів

Ольга Костишина детально розповіла у своєму виступі про практичні аспекти взаємодії міжнародного комерційного арбітражу з державними судами. Пані Костишина відзначила, що прийняття нових редакцій Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) та Господарського процесуального кодексу України (ГПК) значною мірою сприяло покращенню ефективності такої взаємодії.

Пані Ольга підкреслила, що наразі взаємодія державних судів з міжнародним комерційним арбітражем реалізується через функції сприяння та контролю. Спікер наголосила: «Виконуючи функції сприяння, суди приймають рішення про вжиття заходів забезпечення позову та забезпечення доказів. Якщо йдеться про функції контролю, то їх виконують апеляційні та загальні суди при розгляді: 1) заяв про оскарження постанов міжнародного комерційного арбітражу; 2) заяв про скасування арбітражних рішень; 3) заяв про визнання та надання дозволу на виконання. Проте при розгляді заяв 2 та 3 суди мають обмежену компетенцію та не мають права перевіряти арбітражні рішення по суті чи змінювати їх, а лише дотримання строків звернення з клопотанням, дотримання вимог процесуального закону щодо його форми і змісту та наявність обставин, які можуть бути підставою для відмови в задоволенні заяви з виключного переліку підстав. Такою була і позиція Верховного Суду у справі ТОВ «ІНКО-ФУД Україна» про надання дозволу на виконання рішення ICAC».

На завершення пані Костишина зробила короткий огляд нещодавніх проарбітражних правових позицій Верховного Суду України та практики апеляційних судів загальної юрисдикції стосовно виконання ними функцій сприяння та контролю міжнародного комерційного арбітражу.

Ефективне арбітражне рішення

Тетяна Захарченко у своєму виступі зосередилася на обговоренні критеріїв ефективності арбітражного рішення. Пані Захарченко також дала практичні поради учасникам форуму щодо того, як сприяти ефективності арбітражу ще на етапі укладання зовнішньоекономічних договорів.

Пані Захарченко наголосила: «Ефективним можна вважати рішення: 1) яким вирішено спір по суті, і, хоча б частково, задоволено позовні вимоги; 2) винесене арбітражем, який має відповідну компетенцію на розгляд спору; 3) винесене щодо спору, який передбачений арбітражною угодою, і об’єкт спору є арбітрабільним за законодавством країни арбітражу і країни, в якій це рішення буде виконуватися; 4) в якому склад арбітражу або процедура арбітражного розгляду відповідали угоді сторін і вимогам арбітражного законодавства; 5) яке вступило в законну силу, є остаточним та обов’язковим для сторін».

Спікер зазначила, що ефективність рішення більшою мірою залежить від складу арбітражу, позивача та його представників, аніж від сторони відповідача. Основним критерієм ефективності арбітражного рішення Тетяна Захарченко назвала його виконуваність.



Додати в календар 20240328 20240328 Europe/Kiev Kyiv Law&Trade Forum: зростання експорту та інвестицій залежить від ефективності арбітражу

Ольга Костишина, радник Голови ICAC, та Татьяна Захарченко, член Президії, арбітр ICAC, виступили доповідачами фахового форуму Kyiv Law&Trade ...

Поділитися
Всі Новини та публікації

Міжнародний комерційний арбітражний суд
при Торгово-промисловій палаті України

Вулиця Велика Житомирська 33
Київ 01601, Україна
+380 44 586-51-87
+380 67 239-56-77
+380 50 352-36-96
[email protected]

Відскануйте QR-код для завантаження сторінки у Вашому браузері