18 лютого 2022 року відбулися щорічні Загальні збори арбітрів Міжнародного комерційного арбітражного суду (ICAC) і Морської арбітражної комісії (UMAC) при Торгово-промисловій палаті України, у яких в режимі онлайн та офлайн взяли участь понад 50 арбітрів з України, США, Польщі, Латвії, Естонії, Білорусі, Канади, Великої Британії, Німеччини, Нідерландів та Китаю. Зокрема, учасники були раді вітати двох іноземних арбітрів: Влодзимержа Бриха (Польща) та Олександра Бєлоглавека (Чеська республіка), які знайшли можливість особисто відвідати захід. Модерувала захід арбітр ІСАС Тетяна Сліпачук.
У вітальному слові Президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков зазначив, що ТПП і український бізнес задоволені роботою ICAC у 2021 році. «ICAC є незалежною організацією, і це принциповий момент. Національний арбітраж формує імідж України у світі», – підкреслив спікер. За його словами, ICAC знають і цінують як інституцію, що працює відповідно до високих міжнародних стандартів. Ефективність роботи інституції також визнало найпотужніше міжнародне видання у сфері арбітражу The Global Arbitration Review, яке минулого року вперше включило ICAC до списку арбітражних інституцій Східної Європи, вартих уваги.
«Для нас цей рік особливий, оскільки ми святкуватимемо 30-річчя ICAC. Цей рік буде присвячений розвитку арбітражу в Україні, і завдання Торгово-промислової палати України – збільшувати кількість бізнесів, що займаються зовнішньоекономічною активністю та укладають контракти, містять арбітражне застереження щодо вирішення спорів у ICAC», – наголосив Геннадій Чижиков.
Голова ICAC та UMAC Микола Селівон свою доповідь присвятив підсумкам минулорічної діяльності арбітражних інститутів, а також окреслив напрямки подальшої роботи арбітрів та Секретаріату. Говорячи про тенденції розвитку арбітражу, спікер зазначив: «Вже другий рік поспіль міжнародний арбітраж функціонує в умовах обмежень, викликаних пандемією. За цей час ICAC адаптував свої процеси до нових реалій. У 2021 році близько половини всіх справ було розглянуто в ході усних слухань онлайн, у зв’язку з чим збільшилася кількість іноземних арбітрів у складах арбітражу, а сторони мали змогу заощадити свої витрати на арбітраж».
За словами Миколи Селівона, минулого року ICAC активно співпрацював з органами державної влади, зокрема, щодо обговорення питань правового регулювання міжнародного інвестиційного арбітражу, внесення змін до Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж», підготовки законопроєкту «Про медіацію» та пропозицій щодо ратифікації Конвенції ООН про міжнародні угоди про врегулювання спорів за результатами медіації.
Серед пріоритетних завдань ICAC на 2022 рік Микола Селівон назвав наступні:
- Напрацювання нових змін до Регламенту у світлі подальшої диджиталізації арбітражного процесу та прийняття Закону України «Про медіацію» від 15 грудня 2021 р.
- Розширення лінійки послуг з вирішення спорів шляхом впровадження медіації та гібридних процедур «Мед-Арб» і «Арб-Мед-Арб».
- Вдосконалення арбітрування спорів із застосуванням найкращих арбітражних практик, передусім щодо порядку формування складу арбітражу в конкретній справі.
- Підготовку пропозицій щодо доцільності розробки Регламентів із розгляду конкретних видів спорів, включаючи інвестиційні.
- Покращення співпраці складів арбітражів та арбітрів стосовно напрацювання спільної позиції по вирішенню спорів.
- Скорочення строків та підвищення ефективності арбітражних розглядів за участю іноземних арбітрів.
- Розробку єдиної форми арбітражного рішення з урахуванням специфіки спорів, що передаються на розгляд до ICAC та UMAC.
Заступник Голови ІСАС Інна Ємельянова у своїй доповіді зосередилась на практиці відшкодування сторонам витрат на правову допомогу. Спікер зазначила, що аналіз арбітражної практики ІСАС свідчить про застосування виважених, розумних та обґрунтованих підходів при вирішенні питання про відшкодування витрат сторін на правову допомогу. Разом з тим, виникла необхідність у підготовці Президією ІСАС рекомендацій щодо застосування визначених Положенням про арбітражні збори і витрати критеріїв щодо відшкодування цих витрат. «Арбітражний суд повинен оцінювати витрати на правову допомогу, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, виходячи виключно з того, чи були вони фактично понесені, розумними та обґрунтованими», – наголосила Інна Ємельянова.
Спікер також зауважила, що останнім часом почастішали випадки заявлення вимоги про стягнення «гонорару успіху» («success fee») адвокатів. У міжнародній арбітражній практиці це питання є одним з найбільш дискусійних та контроверсійних серед інших аспектів відшкодування витрат, понесених сторонами. При цьому заступник Голови ІСАС зазначила, що сторона вправі «віддячити за успіх» своєму адвокатові шляхом виплати додаткової винагороди, однак відшкодування цих витрат не має робитись за рахунок сторони, проти якої винесено рішення. А зобов’язання щодо виплати «гонорару успіху» стосуються виключно сторони арбітражного процесу та її адвоката.
Зазначене питання викликало жваву дискусію серед арбітрів, своїми думками з колегами поділилися Людмила Винокурова, Тетяна Захарченко, Петро Крупко, Олег Подцерковний, Юлія Атаманова, Володимир Крохмаль та Маркіян Мальський. Арбітр ІСАС Валентина Суржикова-Гібнер розповіла про досвід та підходи як державних судів, так і арбітражних установ Німеччини до вирішення питання компенсації витрат на правову допомогу.
Коментуючи перспективу розширення лінійки послуг ICAC, Інна Ємельянова, яка також призначена відповідальною за розробку Правил проведення медіації в ICAC та Положення про медіаційні збори та витрати, наголосила на двох важливих моментах. По-перше, потрібно впроваджувати медіацію у чистому вигляді й водночас проводити гібридні процедури «Мед-Арб» і «Арб-Мед-Арб», що матиме результатом також зміну деяких норм Регламенту ІСАС. По-друге, наразі точиться дискусія навколо форми впровадження послуги розгляду інвестиційних спорів, і ICAC схиляється до думки про доцільність розробки окремого Регламенту для їхнього розгляду.
Арбітр ICAC Тетяна Сліпачук у своєму виступі повідомила, що найближчим часом буде презентовано для обговорення проект керівних принципів проведення онлайн слухань, підготовлений з урахуванням досвіду проведення онлайн слухань протягом 2020-2021 років. Проект покликаний регулювати цілий ряд практичних питань, від планування слухання та організації окремих онлайн кабінетів, організації режиму доступу до документів для перегляду, рекомендацій сторонам щодо організації онлайн слухання, в тому числі дрес-коду учасників слухань, до правил вмикання/вимикання мікрофону та камери, безперервності присутності на онлайн засіданні тощо.
Дякуючи світовій арбітражній спільноті за безпрецедентну підтримку України, її національної єдності та незалежності у часи загострення геополітичної ситуації навколо України, Микола Селівон від імені Влодзимержа Бриха презентував спільний лист від двох польських арбітражних інститутів, в якому висловлюється пропозиція щодо відкриття філіалу ICAC у Польщі. «Це свідчить про беззаперечну та вражаючу підтримку України з боку міжнародної арбітражної спільноти», – переконаний голова ICAC.