Підсумки 2020 року для міжнародного арбітражу обговорили на Українському арбітражному форумі 

Підсумки 2020 року для міжнародного арбітражу обговорили на Українському арбітражному форумі 

Організатори Українського арбітражного форуму запросили Голову МКАС при ТПП України Миколу Селівона та Радника голови Ольгу Костишину обговорити питання, що стали актуальними для міжнародного арбітражу в Україні і світі під час пандемії, а також надати фахову оцінку шляхам розвитку арбітражу в Україні, які у 2020 році обговорювалися профільним Міністерством і професійною спільнотою.

Микола Селівон зауважив, що в Україні і досі продовжується реформування міжнародного арбітражу. За його словами, реформа в Україні перезапускається кожною новою владою і перетворюється на перманентний процес, а проблеми у судовій системі, як і в багатьох інших сферах, залишаються не вирішені.

«Протягом останніх 10 років говорять про реформування арбітражу. І було б не зайвим звернутися до міжнародного досвіду. Є приклади, які варто вивчити: вдалі та невдалі. Невдалі – заклик до міжнародних арбітражних інститутів відкрити відділення в Україні або рішення створити державні інвестиційні суди. Ці ініціативи не робочі з кількох причин. Очевидно, що іноземні арбітражні інституції не зацікавлені утримувати іноземне представництво в Україні, а довіра інвесторів до державного інвестиційного суду буде не вищою за довіру до системи державних судів загалом.  В Україні понад 25 років працює своя арбітражна інституція, яка має досвід та інституційні можливості ефективно арбітрувати міжнародні спори».

Микола Селівон пригадав міжнародний досвід функціонування арбітражів.Ефективним є модель створення одного чи максимум двох арбітражних інституцій, які держава підтримує та розвиває. За таким принципом працює відомий у світі ICC у Парижі, SCC у Стокгольмі.

Микола Селівон наголосив, що Україні варто йти таким же шляхом.  В державі є сильна арбітражна інституція, МКАС при ТПП України, яка довела свою ефективність, про що красномовно свідчить статистика роботи МКАС у 2020 році.

Пані Ольга Костишина у своїй презентації наголосила, що за перші 6 місяців 2020-го року кількість справ прийнятих до провадження МКАС зросла на 68%, у порівнянні з таким же періодом 2019 року. Станом на 1 листопада МКАС зареєстрував 259 міжнародних справ, це на 16 справ більше, ніж загальна кількість справ за минулий рік.

Послугами міжнародного арбітражу найактивніше користується бізнес експортно-орієнтованих галузей. Незмінними топ-4 галузями є хімічна, металургійна, агробізнес і харчова промисловість.

Цікаво, що зростає кількість спорів, сторонами яких є європейські компанії. У 2020 році 51,3% справ, що розглянув МКАС, включали участь сторони з ЄС. Крім того, завдяки пожвавленню міжнародної торгівлі з Китаєм, зростає частка справ за участі сторін з Азії – 19%. Показники по Північній та Центральній Америці – 7,6% справ, Африці – 3,2%, Австралії – 0,6%.

Загалом щороку МКАС розглядає спори, сторонами яких є  представники з 50-55 країн.

МКАС демонструє високі показники гендерної рівності. Відсоток арбітрів-жінок у МКАС вищий, ніж у деяких провідних інституціях світу. На сьогодні в організації працює 205 чоловіків та 118 жінок. Кожним четвертим головою складу суду у МКАС є жінка.

Пані Костишина також зауважила, що МКАС став однією з перших арбітражних інституцій, яка своєчасно відреагувала на зміни, викликані пандемією і вже внесла відповідні зміни до Регламенту. Новий Регламент містить розширену статтю щодо проведення усних слухань за допомогою відеоконференцій. Також вдосконалені електронний документообіг, система отримання та доставки документів.

Ольга Костишина також підсумувала, що пандемія зробила арбітраж доступнішим для сторін. Збільшилась кількість віртуальних слухань за участі іноземних арбітрів. При цьому вартість залучення іноземних арбітрів була меншою через відсутність витрат на подорож до України.

Цілі міжнародного арбітражу на 2021 рік

100% диджиталізація. Зараз МКАС тестує онлайн-платформи, щоб обрати найбільш зручний майданчик для іноземних та українських користувачів.

Впровадження послуг з медіації. Попри те, що Закон “Про медіацію” прийнятий лише у першому читанні, вже йде підготовка до нового продукту – вирішення спорів методами медіації, та проводиться розробка правил медіації. Після ухвалення закону МКАС зможе надавати відповідні послуги користувачам.



Додати в календар 20241211 20241211 Europe/Kiev Підсумки 2020 року для міжнародного арбітражу обговорили на Українському арбітражному форумі 

Організатори Українського арбітражного форуму запросили Голову МКАС при ТПП України Миколу Селівона та Радника голови Ольгу Костишину обговорити ...

Поділитися
Всі Новини та публікації

Міжнародний комерційний арбітражний суд
при Торгово-промисловій палаті України

Вулиця Велика Житомирська 33
Київ 01601, Україна
+380 44 586-51-87
+380 67 239-56-77
+380 50 352-36-96
[email protected]

Відскануйте QR-код для завантаження сторінки у Вашому браузері