Основні підсумки розширеного засідання Президії ІСАС 10 червня 2022 року

Основні підсумки розширеного засідання Президії ІСАС 10 червня 2022 року

10 червня 1992 року – рівно 30 років тому, Президія ТПП України своїм рішенням утворила Міжнародний комерційний арбітражний суд (ІСАС) і затвердила його Регламент. Від початку своєї діяльності і до сьогодні ІСАС демонструє прагнення до вдосконалення та підвищення ефективності адміністрування арбітражного розгляду справ у відповідності до загальновизнаних стандартів вирішення спорів.

У розширеному засіданні Президії ІСАС на запрошення Голови Суду взяли участь представники законодавчої, судової та виконавчої гілок влади, арбітри, почесні гості і справжні друзі ІСАС.

Відкриваючи засідання Президії ІСАС Микола Селівон, Голова ІСАС, представив поважних гостей, серед яких були:

  • Андрій Костін, Голова Комітету ВРУ з питань правової політики;
  • Михайло Теплюк, заступник Керівника Апарату ВРУ, керівник Головного юридичного управління Апарату ВРУ;
  • Богдан Львов, Голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду;
  • Ірина Мудра, Заступниця Міністра юстиції України;
  • Юлія Черняк, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду;
  • Рустам Колесник, шеф-редактор видання «Юридична практика»;
  • Олена Перепелинська, Президентка Української арбітражної асоціації;
  • Геннадій Чижиков, Президент Торгово-промислової палати України;
  • Олександр Рябоконь, Президент Київської обласної торгово-промислової палати.

 

Виступ Миколи Селівона «30-річчя діяльності ІСАС: погляд на майбутнє крізь призму історії»

Пан Селівон нагадав гостям про основні віхи в історії ІСАС, його становлення, визнання арбітражної спільнотою, а також про підходи та принципи роботи, завдяки яким українська арбітражна інституція перетворилася на одних з провідних арбітражних центрів Східнії Європи.

«Засновники ІСАС ще 30 років тому безпомилково відчували тенденції, які мають бути притаманні міжнародному арбітражу. Так, наприклад, лише нещодавно до Конституції України було введено принцип доброчесності суддів. А у ІСАС цього принципу беззаперечно дотримуються вже 30 років. Завдяки цьому ІСАС – єдиний юрисдикційний орган в Україні, на адресу якого жодного разу не лунало звинувачень у корупції», – зазначив Микола Селівон.

Серед основних засад роботи ІСАС, які обумовили його успіх, Голова ІСАС назвав наступні: ціна, швидкість і ефективність, а також підкреслив, що жодне рішення ІСАС, винесене впродовж останніх трьох років, скасоване не було.

Підбиваючи підсумки роботи арбітражного інституту протягом трьох десятків років, Микола Селівон поділився з присутніми власними думками щодо тих уроків, вивчення яких стане запорукою майбутньої успішної діяльності ІСАС.

Правове поле. Для розвитку міжнародного комерційного арбітражу визначальним є формування і функціонування сприятливого правового поля. Закон України «Про міжнародний комерційний арбітраж», а також нові редакції Господарського процесуального та Цивільного процесуального кодексів України наразі забезпечують необхідну законодавчу базу для розвитку арбітражу в Україні. Станом на сьогодні її можна назвати сприятливою для міжнародного комерційного арбітражу в Україні. Враховуючи те, що реформування правової бази невпинно продовжується, Микола Селівон зазначив, що зміни правового регулювання арбітражу мають бути виваженими та направленими на збереження проарбітражного курсу держави.

Національний арбітражний інститут. Для економічного розвитку держави та її інвестиційної привабливості важливо мати, захищати і розвивати свій національний арбітражний інститут. По-перше, такий підхід дає впевненість вітчизняному бізнесу, що його інтереси будуть захищені, а спори ефективно і неупереджено вирішені вдома, в Україні. По-друге, робота такого інституту позитивно впливає на розвиток ринку юридичних послуг. У більшості спорів, які розглядає ІСАС, сторони представляють провідні українські юридичні фірми. По-третє, досвід розвинених проарбітражних країн світу показує, що державі варто проводити політику підтримки власного арбітражного інституту, наприклад рекомендуючи держаним органам та державним підприємствам включати арбітражне застереження національного арбітражного інституту до міжнародних угод та комерційних договорів, оскільки успішний національний арбітражний інститут є одним із показників позитивного іміджу держави на міжнародній арені.

Підтримка арбітражу з боку судової системи. Протягом останніх років спостерігається якісний і революційний прорив у питанні виконання державними судами функцій сприяння та контролю міжнародного комерційного арбітражу. Українські суди сформували прогресивну проарбітражну судову практику на базі реформованого процесуального законодавства, що стосувалося питань міжнародного комерційного арбітражу. І це позитивно позначилося як на діяльності ІСАС, так і на роботі бізнесу та юридичному ринку.

Майбутні горизонти. За 30 років роботи ІСАС став самодостатнім – фінансово, інфраструктурно та інтелектуально. За попередні роки ІСАС показав сталий розвиток та вдосконалення своєї діяльності в умовах постійного реформування правового поля та реформування органів державної влади. Тому можна справедливо стверджувати, що міжнародний арбітраж в Україні буде розвиватися паралельно з розвитком державної політики щодо арбітражу, однак незалежно від неї.

Також ІСАС продемонстрував свою інституційну стійкість до найскладніших зовнішніх викликів. Безперебійно здійснював розгляд справ під час пандемії COVID-19 у 2020 – 2021 роках, а після початку повномасштабного військового вторгнення росії 24 лютого 2022 року, відновив роботу вже за три тижні після того, як росія скинула перші бомби по території суверенної України і, зокрема, по Києву.

Одним із векторів свого розвитку ІСАС бачить можливість запровадження нових сервісів для користувачів своїх послуг, а саме медіації міжнародних комерційних спорів та розгляду інвестиційних спорів, що відповідає сучасним світовим тенденціям розвитку арбітражних інститутів. Розуміючи, що війна завершиться нашою перемогою, і до України прийдуть інвестори, а разом з ними інвестиційні спори, Голова ІСАС, користуючись нагодою, звернувся до представників законодавчої і виконавчої гілок влади з пропозицією внести відповідні законодавчі зміни та дозволити міжнародним комерційним арбітражним інститутам розглядати інвестиційні спори.

Якість арбітражних послуг в Україні

Рустам Колесник, шеф-редактор видання «Юридична практика» презентував членам Президії ІСАС та почесним гостям результати першого в історії України дослідження якості арбітражних послуг серед бізнесу та юридичного ринку. Пан Колесник зупинився зокрема на таких результатах дослідження.

Основною мотивацією включення арбітражного застереження ІСАС до комерційних договорів користувачі називають резидентство України однієї зі сторін договору (42%), найкраще співвідношення ефективності, вартості та комфортності вирішення спорів (33%) та позитивний попередній досвід розгляду спорів у ІСАС (25%).

Основними перевагами ІСАС у порівнянні з іншими арбітражними інституціями користувачі називають співвідношення ціни і якості (64%), комфортність процесу і географічне розташування ІСАС (по 40%) та низький відсоток, менше 1%, скасовуваності рішень (28%). При цьому якістю арбітражних послуг повністю або здебільшого задоволені 88% користувачів. Основними конкурентами ІСАС користувачі називають VIAC (52%), SCC (48%) та ICC (24%).

Частиною дослідження якості арбітражних послуг стало також вивчення очікувань користувачів від ІСАС у майбутньому. Зокрема, підтримують розширення лінійки продуктів ІСАС послугами з вирішення інвестиційних спорів 92% користувачів, послугами з медіації у комерційних спорах – 75% користувачів. При цьому 60% користувачів вважають за недоцільне створення нових державних спеціалізованих судів, зокрема інвестиційного суду та нових постійно діючих арбітражних інституцій в Україні.

«Перший комплексний погляд на стан розвитку арбітражних послуг в Україні свідчить, що українська арбітражна інституція має безперечну довіру користувачів, що підтверджує і наше дослідження, і оцінка Global Arbitration Review, який відносить ІСАС до інституцій вартих уваги з «білого списку» GAR – зауважив Рустам Колесник.

Розширення лінійки послуг ІСАС можливістю розгляду інвестиційних спорів було підтримано представниками всіх гілок державної влади в Україні.

Привітавши ІСАС з ювілейним роком діяльності, Андрій Костін, Голова Комітету ВРУ з питань правової політики, зауважив, що профільний комітет ВРУ підтримає розробку законодавчої бази для розширення повноважень міжнародного комерційного арбітражу щодо розгляду інвестиційних спорів.

Ірина Мудра, заступниця Міністра юстиції України, висловила підтримку планам ІСАС та поглиблення співпраці Міністерства юстиції України і ІСАС з метою реалізації проарбітражної правової політики.

Богдан Львов, Голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду та Юлія Черняк, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду відзначили компетентність та професіоналізм арбітрів ІСАС, а також високу якість винесених ними арбітражних рішень. На додаток, вони висловили слова підтримки щодо надання міжнародним комерційним арбітражам можливості розглядати інвестиційні спори.

На завершення засіданні Президії ІСАС, Микола Селівон вручив подяки за особистий внесок у становлення та розвиток ІСАС, розбудову його позитивного іміджу на міжнародній арені та плідну роботу на благо українського арбітражу арбітрам ІСАС, працівникам Секретаріату ІСАС та почесним гостям.

Ще ніколи протягом своєї 30-річної історії урочисті події ІСАС не мали такого гіркого присмаку. Присмаку війни. Але ІСАС міцно тримає свій фронт – надає ефективний механізм захисту законних прав та інтересів користувачам наших послуг, підвищуючи інвестиційну привабливість та економічний розквіт України після нашої перемоги.

Фото за посиланням



Додати в календар 20240907 20240907 Europe/Kiev Основні підсумки розширеного засідання Президії ІСАС 10 червня 2022 року

10 червня 1992 року – рівно 30 років тому, Президія ТПП України своїм рішенням утворила Міжнародний комерційний арбітражний суд (ІСАС) і затвердила ...

Поділитися
Всі Новини та публікації

Міжнародний комерційний арбітражний суд
при Торгово-промисловій палаті України

Вулиця Велика Житомирська 33
Київ 01601, Україна
+380 44 586-51-87
+380 67 239-56-77
+380 50 352-36-96
[email protected]

Відскануйте QR-код для завантаження сторінки у Вашому браузері