МКАС при ТПП України (ICAC) традиційно взяв участь у Law&Trade A2B Forum, профільній конференції для компаній, чиї бізнес інтереси поширюються на міжнародну торгівлю товарами і послугами.
Прагнучи підвищити спроможність українських експортерів та імпортерів у питаннях захисту своїх прав і законних інтересів у міжнародному арбітражі, радник Голови ICAC Ольга Костишина, спілкувалася з онлайн та оф-лайн аудиторією про практичні аспекти формування дійсного та ефективного арбітражного застереження в ЗЕД-контактах.
Пані Ольга зокрема виділила топ-3 практичні аспекти для імпортерів та експортерів, увага до яких підвищить ефективність вирішення спору в арбітражі:
- Арбітражне застереження. Включати до контракту типове арбітражне застереження, рекомендоване обраною арбітражною інституцією, не робити виключень не із типових арбітражних застережень та перевіряти правильність назви арбітражного інституту.
- Арбітражна угода. Зважати на особливості арбітражної угоди, а саме: автономність, дерогаційний ефект, остаточність та обов’язковість арбітражного рішення, винесеного на основі арбітражної угоди. Звернути увагу на процесуальні гарантії передачі спору в арбітраж при укладанні арбітражної угоди. Приділити увагу формі арбітражної угоди та перевірити повноваження осіб перед укладанням угоди.
- Додаткові опції, що заощаджують час і гроші. Розглянути можливість вирішення спору одноособовим арбітром. Уникати обрання декількох мов арбітражного розгляду. Визначати право, яке застосовуватиметься до вирішення спорів.
ICAC є однією з найдосвідченіших арбітражних інституцій Східно Європи. За перше півріччя 2020 року ICAC прийняв до провадження 153 справи, що на 68% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Сторонами у справах за цей період стали представники бізнесу з 41 іноземної країни, а значна кількість справ стосувалася експортно-імпортних операцій та ЗЕД контрактів.