Заступники голови МКАС при ТПП України Інна Ємельянова та Володимир Нагнибіда взяли участь у Круглому столі «Правосуддя майбутнього: судова мережа та доступ до правосуддя», організованого видавництвом «Юридична практика» за підтримки Верховного Суду, Вищої ради правосуддя й Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України.
Круглий стіл було присвячено обговоренню ключових питань розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства. Окремою темою дискусії стала роль альтернативних механізмів вирішення спорів у сучасній правовій системі України.
Під час свого виступу Заступник Голови МКАС при ТПП України Інна Ємельянова зазначила, що хоча вирішення правових конфліктів традиційно пов’язують із правосуддям у державних судах, але судова форма захисту не завжди відповідає інтересам сторін, і не завжди спроможна швидко наблизити їх до вирішення спору. У зв’язку з цим, надзвичайно важливо розвивати альтернативні форми вирішення спорів, зокрема арбітраж.
Часто значення альтернативних форм вирішення спорів пов’язують з необхідністю розвантаження судової системи. Це, звичайно, важливо, і особливо в умовах великої кількості справ, які зараз перебувають на розгляді в судах, і наявності значної кількості в них вакансій. Але головне все ж таки в іншому – в важливій значимій соціальній ролі альтернативних методів вирішення спорів. У будь-якій правовій державі кожен повинен мати свободу вибору в способах захисту своїх порушених прав. І дуже важливо в приватно-правових спорах, щоб ці форми сприяли залагодженню конфлікту, а не посиленню його, залишаючи його конфіденційним, і не перетворюючи на публічний процес.
Інна Ємельянова запропонувала подивитись на роль арбітражу в системі правосуддя на глобальному рівні. Як на інститут не тільки для вирішення приватноправових спорів, а й на інститут міждержавного врегулювання спорів. Міжнародний арбітраж давно вже вийшов за межі приватних суперечок, зростає кількість справ за участю держави та юридичних осіб, які перебувають у власності держави, – таким чином, все сильніше зачіпаються, як і у разі інвестиційного арбітражу, публічні інтереси. Арбітраж сьогодні – автономна та багато в чому саморегульована система вирішення спорів із власним гнучким процесуальним законодавством, власними цінностями, інститутами, своєю спільнотою юристів та правознавців. І в такому вигляді арбітраж відіграє основну роль не лише з погляду регулювання світової економіки, а й багато в чому з погляду функціонування суспільства загалом.
Світова тенденція розвитку законодавства – подальше розширення меж арбітрабельності. Україні також слід рухатись в цьому напрямку. Арбітраж більше не є просто технологією вирішення спорів, він став в деяких галузях переважним, а може навіть чи не єдиним способом вирішення спорів.
Заступник Голови МКАС при ТПП України Володимир Нагнибіда у своєму виступі зупинився на питаннях вирішення міжнародних інвестиційних спорів та перспективах функціонування в Україні спеціалізованого державного інвестиційного суду. Зокрема пан Нагнибіда звернув увагу учасників круглого столу, що основними критеріями при виборі сторонами інвестиційного спору установи з вирішення такого спору є її репутація та міжнародне визнання, а також нейтральний стосовно учасників спору статус та незалежність від них. Саме тому абсолютна більшість (більше 90%) таких спорів вирішуються арбітражами за регламентами ICSID, PCA, SCC, ICC, LCIA, які дозволяють сторонам спору брати участь у формуванні складу арбітражу, обираючи найбільш авторитетних та досвідчених арбітрів. Тому реалії міжнародної практики звернень за вирішенням інвестиційних спорів, напрацьованої у світі за період більш як півстоліття свідчать, що саме арбітражні інституції користуються довірою учасників інвестиційних спорів.
Щодо створення державного інвестиційного суду в Україні, Володимир Нагнибіда підтримав думку учасників круглого столу про недоцільність його створення та зазначив, що зважаючи на комплексний характер інвестиційних проектів, при їх реалізації можуть виникати (і виникають) різні категорії спорів, частина з яких може бути підвідомча господарським судам, які уже тривалий час успішно функціонують в Україні, а їх судді мають значний досвід у вирішенні комерційних спорів.
Також інвестиційні спори можуть розглядатись МКАС при ТПП України, який має 30-річний досвід вирішення міжнародних комерційних спорів, відповідну матеріально-технічну базу. Більше того, серед арбітрів МКАС при ТПП України, включених до рекомендаційного списку є чимало міжнародно-визнаних фахівців, які мають значний досвід вирішення інвестиційних спорів за регламентами різних установ (ICSID, PCA, ICC, SCC, LCIA та ін.). Для реалізації можливостей щодо вирішення інвестиційних спорів у МКАС при ТПП України необхідним є внесення точкових змін до статті 1 Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж», якими передбачити можливість розгляду і вирішення інвестиційних спорів, а також включити МКАС при ТПП України до переліків установ, які можуть вирішувати інвестиційні спори, передбачених угодами про сприяння і взаємний захист інвестицій.