10-11 травня 2018 року у місті Кременчук відбувся Міжнародний бізнес-форум «Міжнародне співробітництво: створюємо майбутнє разом». До участі у форумі були запрошені представники державних та місцевих органів влади України, делегації від міст-побратимів, послів Канади, Литви, Польщі та Індонезії, підприємці і представники ділових кіл і експертної спільноти країн-учасників форуму.
На форумі обговорювались наступні питання:
- Двостороннє економічне співробітництво (торгівля, розвиток і фінансування спільних проектів у сфері інновацій, технологій та науки)
- Дієві механізми залучення інвестицій. Індустріальні парки та спеціальні економічні зони
- Екологія та енергоефективні технології
Окрема секція форуму була присвячена міжнародному комерційному арбітражу, а саме новому Регламенту Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України (ICAC) та пов’язаним судовим процедурам.
На початку форуму з привітальними словами виступили міський голова м. Кременчука, Голова Полтавської обласної державної адміністрації, Голова Полтавської обласної ради, Надзвичайний i Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні , Надзвичайний i Повноважний Посол Канади в Україні, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні, Надзвичайний i Повноважний Посол Республіки Індонезія в Україні.
Віталій Малецький, міський голова м. Кременчука, висловив особливу подяку проф. Миколі Селівону, Голові ICAC і МАК при ТПП України, та зазначив актуальність тематики секції, присвяченої міжнародному комерційному арбітражу.
Модератором секції «Міжнародний комерційний арбітраж в Україні та пов’язані судові процедури: нові можливості» виступив проф. Микола Селівон, Голова ICAC і МАК при ТПП України, а поділитися своїми професійними знаннями та досвідом були запрошені Володимир Нагнибіда, арбітр ICAC та Ольга Костишина, радник Голови ICAC.
Володимир Олійник, Президент Полтавської ТПП, виступив з вітальним словом та побажав учасникам плідної роботи на благо України та суспільства.
«У нас давно, в Кременчуці, не було міжнародного комерційного арбітражного суду і ми цю тему для нашої бізнес-спільноти не висвітлювали. Нам пощастило, що у Миколи Федосовича та його команди знайшовся час прийняти участь у цьому бізнес-форумі» – зазначив Віктор Гинькут, директор Кременчуцького відділення Полтавської ТПП.
Микола Селівон привітав всіх учасників форуму та ознайомив з коротким історичним екскурсом зародження та створення ICAC для кращого розуміння специфіки та спрямованості діяльності міжнародного комерційного арбітражу загалом та ICAC зокрема. Також він згадав про законодавчі зміни, які сприяють розвитку міжнародного арбітражу в Україні: «З введенням в дію нових кодексів, особливо ЦПК, а також дією ЗУ «Про міжнародний комерційний арбітраж» від 1994 року, і введенням в дію з 1 січня 2018 року нових Регламентів ICAC і МАК, які розроблялися 2 роки, я можу вам з відповідальністю сказати, що і на державному, і на локальному рівні наше законодавство і правові норми відповідають міжнародним стандартам щодо арбітражу».
Секція тривала 4 години та складалася з двох частин: теоретичної та практичної. В рамках першої частини були розглянуті проблеми арбітражу, його становище в Україні, новели процесуального законодавства щодо арбітражу та третейських судів, діюче законодавство по відношенню до арбітражу.
Ольга Костишина, радник Голови ICAC, висвітлила новели Регламенту: «Нова редакція Регламенту розроблена із урахуванням світових тенденцій в арбітражі, а також із збереженням власного виняткового досвіду вирішення спорів, що дозволяє ефективно вирішувати зовнішньоекономічні спори, віднесені до компетенції ICAC. Основні положення організації арбітражного розгляду у ICAC (порядок звернення з позовом до ICAC, основні стадії арбітражного провадження, порядок формування Арбітражного суду, ставки реєстраційного та арбітражного збору) залишаються незмінними. Водночас, додані нові положення, спрямовані на те, щоб зробити арбітражний розгляд більш швидким, економним та комфортним для сторін: запроваджено процедуру прискореного арбітражного розгляду, передбачено використання онлайн-технологій в арбітражному розгляді, уточнено правила доказування та врегульовано правовий статус свідків та експертів в арбітражі, регламентовано інститут забезпечувальних заходів».
«На сьогодні ICAC, зберігаючи традиційні переваги арбітражного способу вирішення спорів (конфіденційність, гнучкість процесу, висока якість рішень), активно впроваджує новітні інструменти, які дозволяють зробити вирішення спорів в Україні передусім швидким та мало витратним. Цьому сприяє те, що уже станом на сьогодні понад 90% справ вирішуються у строк до 6 місяців, а також низький відсоток оспорюваності рішень (в середньому 14-15 рішень на рік) та скасування постановлених арбітражних рішень (в середньому 1 рішення щороку з більш ніж 300-400 рішень, тобто менше 1%). Усе це робить арбітраж в Україні надзвичайно привабливим для бізнесу», – додав Володимир Нагнибіда, арбітр ICAC.
Друга частина була проведена у формі майстер-класу по складанню та реалізації арбітражних застережень при укладанні ЗЕД контрактів.
Під час підбиття підсумків заходу Микола Селівон зазначив, що майстер-клас пройшов надзвичайно успішно: «Жоден учасник не пішов з майстер-класу, який тривав біля двох години. Шановні організатори, я хочу сказати, юридична частина бізнесової спільноти Кременчука знає проблеми арбітражу та підтримує професійну розмову, і я виражаю впевненість в тому, що весь бізнес Кременчука налаштований на застосування арбітражу, і зокрема ICAC, як ефективного та швидкого способу розв’язання зовнішньоекономічних спорів».
Всі учасники зашилися дуже задоволеними та вдячними за можливість попрактикуватися та отримати нові знання з міжнародного комерційного арбітражу від професіоналів з великим досвідом роботи у своїй сфері.