Інформація про діяльність МКАС при ТПП України за І півріччя 2020 року

Інформація про діяльність МКАС при ТПП України за І півріччя 2020 року

  1. Кількісні та якісні показники

За І півріччя 2020 року МКАС при ТПП України прийняв до провадження 153 справи, що на 68% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Таким чином можна говорити про закінчення періоду стагнації та поступове збільшення кількості справ, що фактично дає змогу вийти на звичний для МКАС при ТПП України рівень – адміністрування 300-500 справ щороку. Фахівці МКАС при ТПП України прогнозують, що у зв’язку із пандемією COVID-19 та прийнятих у зв’язку з цим карантинних та обмежувальних заходів, кількість спорів може й далі зростати.

Сторонами у справах були представники бізнесу з 41 іноземної країни. Щодо українського бізнесу, то найбільше представників було зі столиці України – 35, Львівської та Дніпропетровської областей – 23 та 17 відповідно.

Незважаючи на карантинні та обмежувальні заходи, МКАС при ТПП України має традиційно високі показники швидкого вирішення спорів.

Також відмічається послідовне зростання кількості справ, які розглядаються англійською та українською мовами та відповідне зменшення російськомовних проваджень. Так, англійською мовою розглянуто 8% справ, українською 35,5% та російською 56,5%.

Розподіл арбітражних спорів за галузями економіки безпомилково вказує на сфери економіки, що працюють найактивніше, зокрема і на зовнішніх ринках. У першому півріччі 2020 року – це хімічна промисловість, АПК, легка промисловість, металургія, енергетика та природні ресурси, машинобудування і харчова промисловість.

  1. Робота МКАС у період пандемії COVID-19

МКАС при ТПП України в період запровадження карантинних та обмежувальних заходів у зв’язку із пандемією COVID-19 адміністрував справи в штатному режимі та у відповідності до свого Регламенту та з дотриманням основних принципів міжнародного арбітражу, таких як ефективність, оперативність арбітражного розгляду, винесення справедливого арбітражного рішення, а також намагався забезпечувати їх розгляд без невиправданих затримок.

Однією із найактуальніших та найбільш затребуваною виявилась передбачена Регламентом МКАС при ТПП України можливість брати участь у засіданні Арбітражного суду із використанням систем відео-конференц-зв’язку, якою під час карантинних та обмежувальних заходів активно користувалися і представники сторін у справа, і склади арбітражу. Онлайн-слухання справ проводилися як із обладнаних приміщень МКАС при ТПП України, так і із власних приміщень арбітрів. Це дозволило не тільки розглянути справи із дотриманням всіх процесуальних строків, але й заощадити фінансові ресурси сторін, оскільки ні вони, ні призначені ними арбітри не несли витрат на участь у слуханнях.

Також, МКАС при ТПП України відреагував на ситуацію, що склалася в Україні та світі, і, виходячи з необхідності дотримання балансу захисту прав та інтересів учасників арбітражного розгляду, їх безпеки, безпеки арбітрів та працівників, рекомендував складам арбітражу та користувачам своїх послуг 1) представляти документи, що стосуються здійснення арбітражного розгляду, в електронній формі; 2) встановлювати процесуальні графіки розгляду справ із урахування ситуації, що склалася, та позиції сторін; 3) дотримуватися дистанційної взаємодії, проводити організаційні наради та слухання справ у режимі відео- або телефонної конференції.

Наразі МКАС при ТПП України працює над питання створення онлайн-платформи для своїх користувачі та особистих електронних кабінетів для сторін спору, а також над модернізацією системи електронного документообігу. Зазначені заходи дозволять повністю діджіталізувати адміністрування справ у суді.

У зв’язку із пандемією COVID-19 заплановані на березень-травень серію регіональних заходів із популяризації міжнародного арбітражу, а також круглі столи із Касаційним цивільним судом та Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду довелося перенести до закінчення дії карантинних та обмежувальних заходів в Україні.

Проте, МКАС при ТПП України запустив 2 онлайн-проєкти:

– серію безкоштовних вебінарів “ICAC Webinars”, головною метою яких було надання практичних порад користувачам арбітражних послуг, їх представникам, а також юристам, що практикують у сфері арбітражу. Загалом у травні відбулось 4 вебінари, присвячені стратегії вибору арбітражного інституту та арбітрів, складанню ефективного арбітражного застереження, практичним порадам розгляду справ у МКАС при ТПП України та визнанню та виконанню арбітражних рішень. Кожен з учасників міг поставити запитання онлайн та отримати відповідь протягом вебінару, а всім зареєстрованим учасникам були надіслані конспекти вебінарів. Загалом відеозаписи вебінарів зібрали вже більше 1000 переглядів;

– новий міжнародний проєкт – Inside Arbitration – серію експертних розмов про арбітраж. Inside Arbitration – це відкритий формат онлайн-діалогів, де у якості ведучого буде Голова або співробітники ICAC, а у якості гостей професійні юристи, арбітри, судді, представники бізнес-спільнот і користувачі послуг ICAC з багатьох країн світу. Перший випуск Inside Arbitration відбувся наживо 4 червня 2020 року і був присвячений темі розвитку арбітражу в Східній Європі. Під час онлайн-трансляції запрошені спікери поділилися власними думками щодо поточного стану арбітражу у своїх юрисдикціях, правового регулювання арбітражу, кількості арбітражних інститутів та конкуренції в країнах Східної Європи та напрямків і перспектив розвитку арбітражу у майбутньому. Робота над наступним випуском триває.

Також для популяризації МКАС при ТПП України серед іноземних користувачів, поряд із сторінкою у Facebook МКАС при ТПП України створив офіційну сторінку у LinkedIn., а також започаткував серію англомовних бліцінтерв’ю з провідними іноземними та українськими арбітрами МКАС при ТПП України – Arbitration in Faces, у якому відомі арбітри діляться з аудиторією своїми думками про переваги арбітражу та цікавими фактами і порадами про кар’єру арбітра. Проект виявився успішним та цікавим для аудиторії, то ж російськомовна версія інтерв’ю публікується у виданні «Юридическая практика».

  1. Стан виконання завдань на 2020 рік

На виконання рішенням Президій МКАС і МАК при ТПП України від 30 січня 2020 року було утворено та сформовано персональний склад трьох Робочих груп:

– Робочу групу з підготовки пропозицій щодо внесення змін до Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж», процесуальних кодексів та інших нормативно-правових актів України, результатом діяльності якої стали пропозиції, що увійшли до проекту Концепції удосконалення законодавства про судоустрій, статус суддів, судочинстві та суміжних правових інститутах, розробленого Комісією з питань правової реформи, створеної Указом Президента України від 7 серпня 2019 року № 584;

– Робочу групу з підготовки пропозицій щодо доцільності розробки Регламентів з розгляду конкретних видів спорів, яка зосередила свою діяльність на розробці двох додаткових регламентів до існуючого: 1) для складних категорій спорів – інвестиційних, корпоративних, у сфері приватизації, будівництва тощо, у якому буде збільшено розмір арбітражного збору, передбачено інший порядок формування складу арбітражного суду (зокрема призначення арбітра не з Рекомендаційного списку арбітрів МКАС при ТПП України) і певні особливості у наданні доказів; 2) для спорів з незначною ціною позову, який зробить процедуру розгляду спору буде ще більш спрощеною, та у якому буде зменшено існуючий арбітражний збір і скорочені строки розгляду спору;

– Робочу групу з розробки єдиної форми арбітражного рішення, яка вже розробила проформу арбітражного рішення/постанови про припинення арбітражного розгляду, якої повинні будуть дотримуватися склади Арбітражного суду у справах, з урахуванням світових стандартів арбітражу. При цьому проформа жодним чином не зачіпає свободу складів Арбітражного суду на вільне викладення своєї позиції у справі, а лише передбачає загальні вимоги форми і структури до рішення/постанови (до титульної сторінки, виду та розміру застосованого шрифту, необхідних розділів, вимог до скорочень у тексті та ін.).

Крім цього, у МКАС при ТПП України ведеться активна робота з розробки Медіаційного Регламенту. Як відомо 15 липня 2020 року Верховна Ради України схвалила у першому читанні законопроект № 3504 «Про медіацію», поданий Урядом України. У підготовці зазначеного проекту активну участь приймали фахівці МКАС при ТПП України, які входили до Робочої групи з підготовки проекту Закону України «Про медіацію» та пропозицій про ратифікацію Конвенції ООН «Про міжнародні угоди про врегулювання спорів за результатами медіації» при Міністерстві юстиції України. Отже, після прийняття зазначеного проекту Парламентом України у МКАС при ТПП України будуть всі правові підстави для надання своїм користувачам послуг з медіації спорів.



Додати в календар 20240420 20240420 Europe/Kiev Інформація про діяльність МКАС при ТПП України за І півріччя 2020 року

Кількісні та якісні показники

За І півріччя 2020 року МКАС при ТПП України прийняв до провадження 153 справи, що на 68% більше, ніж за аналогічний ...

Поділитися
Всі Новини та публікації

Міжнародний комерційний арбітражний суд
при Торгово-промисловій палаті України

Вулиця Велика Житомирська 33
Київ 01601, Україна
+380 44 586-51-87
+380 67 239-56-77
+380 50 352-36-96
[email protected]

Відскануйте QR-код для завантаження сторінки у Вашому браузері