06-07 грудня відбулась конференція «Solidarity Arbitration and Mediation Days» у місті Варшава, Польща.
ICAC вже вдруге підтримує ініціативу Арбітражного суду при Польській торговій палаті (SA KIG) і Університету Варшави та виступає співорганізатором конференції Solidarity Arbitration and Mediation Days, започаткованої для демонстрації підтримки світової арбітражної та медіаційної спільнот українським колегам. Українська сторона взяла активну участь у заході разом з представниками арбітражних інституції Європи.
Микола Селівон, Голова ICAC та UMAC звернувся до учасників з вітальною промовою. Пан Селівон подякував європейській арбітражній спільноті за підтримку України у зв’язку зі збройною агресією російської федерації та підкреслив важливу роль атмосфери солідарності, яка панує на конференції.
Володимир Нагнибіда, Заступник Голови ICAC, став модератором Сесії I – Майбутнє міжнародного арбітражу у новій безпековій ситуації: українська і глобальна перспективи.
Учасниками сесії також були Марія Костицька, арбітр ICAC, Ольга Костишина, радник Голови ICAC, професор Беата Геззель-Каліновська Фель Каліц, ЮФ Gessel Law Firm, Масей Ямка, ICC International Court of Arbitration, Андреа Менекер, ЮФ White&Case, Наталія Петрик, SCC та Сара Вазані, ЮФ CMS.
Марія Костицька у своєму виступі проаналізувала вплив війни в Україні на кількість арбітражних справ за участі російських сторін, а також вплив санкцій на міжнародний арбітраж. Ольга Костишина зауважила, що ICAC – став єдиною арбітражною установою, яка не лише впоралася з наслідками ковіду, але й здатна ефективно працювати в умовах війни. Незважаючи на військовий стан, ICAC продовжує забезпечувати швидкий та ефективний розгляд справ – понад 90% справ вирішується протягом півроку з формування складу Арбітражного суду. Також Ольга Костишина розповіла, які саме кроки, впроваджені в ICAC, стали запорукою ефективного функціонування установи.
Юлія Черних, арбітр ICAC, доцент Університету прикладних наук внутрішньої Норвегії та ад’юнкт-доцент Університету Осло висловила переконання про важливість підвищення ефективності арбітражу. Пані Черних зауважила, що репутація інституції формується не тільки від того, скільки справ інституція розглядає на рік, а скоріше від того, наскільки ефективним є арбітражний розгляд. ”…Якщо процедура є ефективною, займає менше часу і вимагає меньше витрат, це стала процедура,” – зауважила пані Черних.
Галина Єрьоменко, медіатор ICAC, Генеральний директор та засновник Українського центру медіації, розповіла про можливості медіації у інфраструктурних спорах. Вона зупинилася на таких особливостях інфраструктурних спорів як конфлікт інтересів, черговість розгляду інтересів в багатосторонніх процесах, конфлікт інтересів у часі, крос культурні аспекти інфраструктурних спорів. Пані Галина висловила впевненість, що медіаційні процедури можуть і будуть застосовуватися при відбудові України після війни.
Маркіян Мальський, арбітр ICAC, партнер ЮФ Kochanski&Partners звернувся до учасників наприкінці другого дня конференції та підбив підсумки виступів спікерів. Він обговорив критичну ситуацію в забезпеченні військової підтримки та висловив занепокоєння щодо блокування російськими судами результатів арбітражу. Наприкінці свого виступу Пан Мальський висловив подяку організаторам за підтримку України та важливість конференції в контексті солідарності.
Як і минулого року, захід організовано на неприбутковій основі – зібрані кошти формують стипендіальний фонд для українських студентів та молодших юристів.