20 вересня у ході роботи Конгресу Міжнародної ради з питань комерційного арбітражу (ICCA), що відбувається в Единбурзі, Шотландія, було представлено другий в історії світового арбітражу Звіт мультиінституційної робочої групи щодо гендерної рівності при призначенні арбітрів та арбітражному розгляді справ 2022 – (Звіт).
Укладачами Звіту стала мультиінституційна робоча група, до якої увійшли представники 28 арбітражних інститутів, а також представники наукових установ та провідних юридичних фірм у сфері міжнародного арбітражу. Регіон Східної Європи у складі робочої групи представляв лише ICAC (Україна).
Чому міжнародна арбітражна спільнота приділяє увагу питанням гендерної рівності
Гендерна рівність у міжнародному арбітражі важлива як з точки зору неухильного виконання вимог міжнародного права, зокрема Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок 1979 року, так i для підвищення процесуальної ефективності на всіх етапах арбітражного розгляду. Зокрема дослідження McKinsey & Company 2020 року встановлює чітку взаємозалежність між рівнем гендерного різноманіття в органах управління організації i її фінансовою результативністю.
То ж Звіт має на меті не тільки інформувати про пpoгpec арбітражних інституцій у забезпеченні додержання принципів гендерної рівності, а й спонукати арбітражні інституції до впровадження найкращих світових практик у сфері гендерної рівності.
Провідні арбітражні інститути світу демонструють безперервне покращення показників гендерного різноманіття
За останні п’ять років всі провідні інституції покращили показник призначень жінок до складу арбітражів щонайменше на 10%. За результатами 2021 року він склав в середньому 27%. Незмінним лідером за показником гендерної рівності є ICAC (Україна), із середнім показником участі жінок-арбітрів у розгляді справ близько 39% за останні 5 років.
Безпрецедентне лідерство ICAC
Показники ICAC неодноразово цитуються у Звіті як визначні, а також пропонуються до вивчення як приклади прогресивної світової практики.
У справах, розглянутих ICAC у 2020 році відсоток жінок-арбітрів у складах арбітражу становив 42,4%, а у 2021 році – 37,9%. При цьому, за останні роки незмінною залишилася тенденція до збільшення випадків обрання жінки головою складу арбітражу: у 2019 році жінок було призначено головами складів арбітражу у 22,5% випадків, у 2020 цей показник склав 27,8%, а у 2021 році сягнув свого максимуму – 35,5%!
Також 100% секретаріату ICAC представлено жінками, у Президії ICAC 40% складають жінки. Більше 25% арбітрів Рекомендаційного списку ICAC – жінки.
ICAC демонструє високі показники гендерної рівності також у ініціативах, пов’язаних із взаємодією з органами державної влади в питаннях формування i реалізації політики у сфері міжнародного арбітражу i розвитку альтернативних способів вирішення спорів, а також діяльністю, направленою на формування позитивної репутації та популяризації міжнародного арбітражу. Так, наприклад, рівно половина (50%) спікерів найбільшої професійної міжнародної події – щорічної конференції “Міжнародні арбітражні читання пам’яті академіка І.П. Побірченка” представлена жінками. У 2020-2021 pp всі Робочі групи, які створював ICAC, очолювали жінки.
Прості поради, які допоможуть впровадженню найкращих світових практик у сфері гендерної рівності.
- Розповідайте про кваліфікованих професійних жінок, що мають відношення до вашого арбітражного інституту
Звертаючи увагу на питання гендерної рівності у спілкуванні зі сторонами, головами складів арбітражу, представниками влади, організаторами професійних подій, керівниками комітетів, ініціатив тощо, ви сприяєте побудові репутації жінок у вашій організації через заінтересованих сторін.
- Заохочуйте кваліфікованих професійних жінок приєднатись до вашої арбітражної інституції
Інформуючи i запрошуючи жінок брати активну участь у роботі інституції на різних посадах i ролях, ви побудуєте повагу до принципів гендерної рівності в організації.
- Ставте досяжні обчислювані цілі у сфері гендерної політики на рівні організації
Оцінивши статистику щодо гендерної рівності в організації, варто визначити для себе показники, яких організація прагне досягти, а також розробити план конкретний дій для ïx досягнення.
- Запропонуйте внутрішню програму менторства для жінок
Ідeї та напрацювання щодо змісту i організації таких програм представлені у Звіті. Вони можуть бути доповнені рекомендаціями відповідних національних чи міжнародних організацій. Впровадження програм менторства для жінок – це чіткий сигнал про те, що увага до питання гендерної рівності є свідомим i зваженим рішенням, прийнятим на рівні інституції.
- Підвищуйте рівень обізнаності всіх учасників арбітражного процесу про гендерну упередженість
Часто люди можуть не усвідомлювати, що самі є гендерно-упередженими, або не знати про вплив гендерної упередженості на ефективність i прозорість арбітражного процесу. Навіть найпростіше інформування учасників процесу i заінтересованих осіб щодо гендерної упередженості може мати значний позитивний вплив.
Ознайомитися зі Звітом мультиінституційної робочої групи щодо гендерної рівності при призначенні арбітрів та арбітражному розгляді справ 2022 можна за посиланням.